Nápoj z pravého ženšena® - Ren shen cha - TCM Herbs

Kód: TCH822
Značka: TCM Herbs
€59,36

Zvoľte variant

Tradičná čínska medicína.

Čínsky bylinný nápoj z pravého ženšenu.

Detailné informácie

Objem: 100 g
Na sklade | TCH822
€59,36

Podrobný popis

Odborná literatúra o Tradičnej čínskej medicíne uvádza:

Veľmi dopĺňa nedostatočnú prvopočiatočnú primárnu (vrodenú) esenciu a energiu čchi pečene SHEN YUAN QI XU
Posilňuje energiu čchi sleziny a pľúc PI/FEI QI XU
Posilňuje nedostatočný jin YIN XU (posilňuje telesné tekutiny JIN YE) a utišuje smäd
Ukľudňuje ducha SHEN z nedostatku energie čchi a krvi QI/XUE XU a zvyšuje intelekt
Odstraňuje stagnáciu pečeňovej energie čchi GAN QI ZHI, vyrovnáva pečeň GAN a sťahuje vzostup pečeňového jang GAN YANG SHI, vylučuje vietor pečene GAN FENG, zjasňuje zrak a utišuje svrbenie

Odborná literatúra o Tradičnej čínskej medicíne uvádza:

Najprirodzenejšie tonikum pre súčasného človeka, žijúceho stresovým a hektickým štýlom života
Stimulácia duševnej činnosti u duševne pracujúcich alebo študentov (nespavosť, búšenie srdca, zábudlivosť, nekľud, úzkosť, depresie...)
Impotencia a sterilita ako u mužov, tak aj žien
Vysoký krvný tlak (Hypertenzia), obezita, zvýšený cholesterol a tuky v krvi
Cukrovka (Diabetes mellitus)
Chronický únavový syndróm (CFS), roztrúsená skleróza (Sclerosis multiplex)
Autoimúnne ochorenia (autoimúnne zápaly štítnej žľazy – Hasimotova tyreoiditis, Sjoegrenov syndróm, lupus, sklerodermia, reumatoidný artritis, purpura...)
Ekzémy a alergie, astma, lupienka, pemphigus...
Posilnenie zraku u očných chorôb (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, šedý zákal, zelený zákal, makulárna degenerácia, šerosleposť...)
Pokles delohy či výhřez konečníku (Prolaps uteri, Prolaps recti)
Celkové posilnenie organizmu – nielen v starobe (Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba), ale aj pri regenerácii a rekonvalescencii po chorobách, po operáciách, po náhlych cievnych príhodách, po pôrodoch, po športe, pri častých chorobách, oslabenej imunite
Zlepšenie športového výkonu a optimálne zvládnutie fyzickej záťaže (svetová antidopingová agentúra (WADA) klasifikuje ženšen ako povolený doping pre športovcov)
Stavy pri a po chemoterapii a rádioterapii u závažných chorôb (rakovina, leukémia...)
Potlačuje chuť na sladké, rovnako ako jednostrannosť či vyberavosť v jedle

Popis podľa tradičnej čínskej medicíny - Ženšen je najsilnejším tonikom tradičnej čínskej medicíny. Od dávna je ženšen (čínsky REN SHEN) považovaný, a to nie len v Číne, za mystický a po pravde aj „nebeský a ľudský". Sám jeho názov to naznačuje – REN znamená „človek, ľudský" a SHEN potom zasa „esencia hviezd nad hlavou". Samotným liečivom je potom koreň, ktorý tvarom pripomína človeka a je tvorený esenciou hviezd, preto sa niekedy ženšen nazýva „ľudskou esenciou hviezd". Za najlepší ženšen je považovaný ten, ktorý rastie vo voľnej prírode, tzv. planý horský ženšen, jeho zdroje sú však už prakticky vyčerpané, a preto sa pestuje záhradným spôsobom. Rastie najmenej 5–7 rokov a najkvalitnejší je taký ženšen, ktorého koreň má najviac koreňových vlásočníc.

U nás sa používa a dováža v drvivej väčšine tzv. červený (kórejský) ženšen, ktorý však organizmus dosť zahrieva – na rozdiel od bieleho ženšenu, ktorý je obsiahnutý v tomto nápoji, ktorý posilňuje energiu čchi QI XU a súčasne posilňuje aj jin YIN XU, teda aj mierne ochladzuje. Preto tu ďalej bude popisovaný len biely ženšen. Staré klasické čínske texty popisujú jeho účinky napr. takto: Obhospodaruje doplňovanie piatich úschovní (srdce, pľúca, ľadviny, pečeň, slezinu), ukľudňuje esenciálneho ducha SHEN, stabilizuje duše HUN a PO, odstraňuje zbytkovú škodlivou energiu čchi XIE QI, prečisťuje zrak, zastavuje palpitácie, otvára srdce (myseľ) a podporuje intelekt. Dlhodobo požívaný robí telo ľahkým a predlžuje roky života. Kto toto pochopí, ten neskôr dokáže nerobiť zo živých mrtvých...

Na vysvetlenie a k pochopeniu reči tradičnej čínskej medicíny je potrebné k vyššie uvedenému textu starých majstrov uviesť, že podľa TCM je síce 5 hlavných orgánov (aleboi prvkov – srdce XIN, ľadviny SHEN, pečeň GAN, pľúca FEI a slezina PI), avšak ak sa hovorí o pretekaní živej energie čchi QI, potom sú vlastne jedným orgánom, a pokiaľ sa pravá energia čchi ZONG QI rozmnoží, tak sa aj všetkých päť orgánov (prvkov) riadne posilňuje a doplňuje! A to práve robí tú jedinečnú výnimočnosť ženšenu – doplňuje nedostatočnú esenciálnu vrodenú energiu čchi YUAN QI, ktorú sme (ne)dostali od predkov do vienka. Čo sa týka ostatných účinkov (ukľudňovanie ducha, zastavovanie palpitácií, otváranie mysli a podpory intelektu), tak to sa všetko deje preto, že srdce XIN uchováva emocionálneho ducha SHEN, pečň GAN uchovávajú kreatívnu dušu HUN, pľúca FEI uchovávajú telesnú dušu PO, ľadviny SHEN uchovávajú esenciu a vôľu ZHI a slezina PI uchováva premietanie YI. Ak sú srdce a ľadviny prázdne, potom je esenciálny duch SHEN nekľudný, ak je prázdna pečeň a pľúca, duše HUN a PO nie sú ustálené, ak je srdce prázdne, objavujú sa palpitácie, ak je však srdečná a slezinná energie čchi mocná, potom sú otvory srdca priechodné, človek dokáže premýšľať a jeho poznanie je hlboké. Škodlivá energia čchi XIE QI môže dlhodobo pretrvávať a neodchádzať, pretože správna (zdárna) energia čchi ZONG QI je slabá a tak ju nedokáže vylúčiť. Ako náhle však dôjde k jej posilneniu a doplneniu, potom už škodlivá energie čchi XIE QI prirodzene nemôže naďalej prebývať. Je to rovnaké, ako keď ušľachtilý človek žiari svojím jasom (teda pozitívnou charizmou či espritom...), zatiaľ čo malý (myslené zlý) človek sa potom aj zo svojej podstaty stiahne.

Zdravie a choroba je podľa TCM výsledkom nekonečného a neustáleho boja medzi dobrou (zdarnou) energiou ZONG QI a škodlivou energiou XIE QI. Pokiaľ je naše správna energia oslabená, aj tá seba menšia škodlivina sa v nás potom jednoduchšie usadí, pretrváva a nie ľahko sa jej aj zbavujeme (napr. povedané dnešným slovníkom – oslabená imunita má za následok časté a opakované emócie). Ako hovoria starí čínski majstri, len ten pravý (biely) ženšen vie nielen zosilniť našu obrannú energiu, ale súčasne s tým i vylúčiť pretrvávajúcu škodlivinu!

Legendy písané bylinami

Bol kedysi starý poľovník, ktorý mal dvoch synov. Už od malička ich učil, ako uloviť zver. Chlapci byli živí a jedného dňa sa rozhodli, že vyrazí prvý krát loviť sami. Otec ich však varoval, nech počkajú až po zime, lebo tá môže byť v horách veľmi zradná a nebezpečná. Obaja bratia si však svoju prvú veľkú výpravu za žiadnu cenu nechceli nechať vyhovoriť.
Počasí bolo zo začiatku príhodné a tak sa bratia tešili, že nalovia dosť zveri pre celú dedinu. Skôr však než stihli začať plniť tento bohumilú úlohu aj svoje poľovnícke batohy, sa z neba neočakávane spustil neustávajúci príval snehu. Bratia sa ani nenazdali a už boli všetky priesmyky z hôr zavalené. Situácia sa nezlepšila ani o týždeň neskôr a potom, čo zjedli všetky zásoby, ich bezvýchodná situácia začala byť naozaj kritická. V zúfalstve zháňali čokoľvek, čo aspoň vzdialene pripomínalo niečo k jedlu.

Keďže už pomaly strácali všetku nádej, tak si náhle všimol jeden z bratov rastlinu, ktorá sa na prvý pohľad zreteľne líšila od ostatných. Potom čo ju s námahou spoločnými silami vydobyli zo zeme, s údivom zistili, že má mohutné korene tvarom sa podobajúce rozkročenej ľudskej postave. Lačne začali jesť tieto prazvláštne korene, ktoré k ich bezmedznej radosti boli veľmi šťavnaté a chutnali slastne sladko len s trochou horkosti. Neprestávali v ich nepretržitej konzumácii niekoľko nasledujúcich dní a s uspokojením zistili, že sa im vracia sila do žíl aj do života. S jedlom rastie chuť, a pretože sa tiež obaja mudrlanti domnievali, že na zimu potrebuj čo najväčšiu energetickú zásobu, tak korene pojedali v obrovskom množstve. Náhle sa ale jednému z týchto „zimných lovcov" spustil prúd krvi z nosu a nie a nie prestať. Krv sa mu vrátila do normálneho kolobehu až potom, keď obaja začali jesť svoju jedinú koreňovú potravu v primeranejšej miere. Výživné korene bratov živili po celú zimu, a keď sa na jar sneh v priesmykoch konečne roztopil, zamierili do tepla domova.
Nešťastný otec si po celý čas veľmi vyčítal, že svojich dvoch jediných synov do hôr tak krátko pred zimou pustil a všetci ľudia z dediny boli presvedčení, že bratov si už dávno do svojej náruče vzala biela smrť.

Nikým nečakaný návrat oboch zachovalo vyzerajúcich poľovníkov vzbudil v dedine pravý šok. Avšak otec sa celú dobu utešoval tým, že ním od mladosti vedení synovia si dokážu v horách sami pomôcť. Nebolo mu ale jasné, ako sa im podarilo prežiť tak dlho v takých neutešených podmienkach.
„Ako ste zvládli prečkať drsnú zimu vo vysokých horách?" opýtal sa zvedavý otec.
„Živili sme sa koreňom jednej rastliny," odvetila jedna z jeho ratolestí.
„A akože sa volala táto zázračná plodina?" vykríkol s prekvapením, obavami tak dlho sužovaný muž.
„Nevieme, aký má presne názov," odpovedal druhý z bratov, „ale jej korene sa podobajú človeku."
Otec ihneď hlasno zareagoval: „Ach! Tak to musí byť tá ‚rastlina v tvare ženy aj muža'. Tá pomôže, i keď už nič iné nepomáha!"
Nech u mužov či žien je pravý žen-šen zvaný tiež „ľudskou esenciou hviezd", pretože jeho účinky ani na zemi, ani na nebi nemajú obdobu.

Z hľadiska západnej medicíny - má pravý ženšen mnohostranné a široké spektrum použitia ako v prevencii zdravia, tak aj pri ochoreniach a niet snáď oblasti, kde by sa nedal s úspechom použiť – pokrýva totiž najdôležitejšie problémy dnešného životného štýlu. Je skôr možné vypísať jeho kontraindikácie, teda keď sa nepoužíva – pri akútnych horúčkovitých a infekčných ochoreniach. Medzi jeho účinné látky patrí polysacharidy, peptidy, mastné kyseliny, flavonoidy, organické kyseliny, vitamíny B1, B2, B12, vitamín C, kyselina listová a hlavně ženšen obsahuje zmes unikátnych, silne účinných saponínov, ktoré dokopy tvoria okolo 50 ginsenosidov alebo panaxosidov, ktoré sa radia medzi tzv. adaptogény. To sú prírodné látky, ktoré zlepšujú schopnosť prekonať stresujúce podmienky – pomáhajú pri liečení chorôb, zlepšujú schopnosť prekonať únavu, zlepšujú pamäť, koncentráciu, vôľu a vytrvalosť.

Rovnako Nápojom z pravého ženšenu je možné ceľkom nahradiť nezdravé povzbudzujúce látky ako je kofeín, nikotín, energetické drinky, event. aj drogy – tie všetky majú tzv. nootropné účinky, teda „zlepšujú myslenie" a „zvyšujú inteligenciu", čo je samozrejme len chvíľková chiméra. Najčastejšie užívaným nootropikom je nikotín, ktorý síce krátkodobo zlepšuje sústredenieí, ale dlhodobo „ukrajuje z koláča života". Rovnako aj ostatné umelé stimulancie (kofeín, energetické nápoje, drogy) fungujú na báze začarovaného kruhu a vytĺkania klinu klinom čiže na postupnom zvyšovaní dávok – podľa TCM totiž pri stavoch, kde je nedostatok jin (oleja v motore), tak dochádza k relatívnemu nadbytku jang (motor sa prehrieva a jeho výkon je polovičný), preto preto aj človek vyhľadáva rôzne životabudiče, ktoré síce vedú ku krátkodobému zvýšeniu výkonu, ale do budúcna k ešte väčšiemu úbytku oleje v motore, pretože ho naopak spotrebovávajú...Ženšen je však podstatne účinnejší a prirodzenejší stimulant, nedáva „na dlh" a pritom celkovo ozdravuje organizmus, pretože brzdí odumieranie buniek a spomaľuje ich starnutie.

Ako sa orientovať v piatich Nápojoch TCM

Nápoj čínskych MUDRcov (900) je určený takmer pre každého našinca, a to hlavne k raňajkám miesto kávy alebo čaju, kedy na jednej strane „čistí trubky a teda aj naše telo od neadekvátnej a ťažkej stravy, na strane druhej posilňuje a dobíja baterky", pretože slzovka odstraňuje vlhko a horúčosť SHI/RE, rozpúšťa hlien TAN a posilňuje nedostatočnú energiu čchi sleziny PI QI XU.

Nápoj piatich hviezd (850) je určený pre jedincov, ktorí majú podľa čínskej medicíny sklon k blokáde krvi, pretože gynostemma a kurkuma rozprúďujú blokádu krvi YU XUE a riedia krv, vhodná je preto pri cievnych a srdečných ochoreniach typu angína pektoris, tromboembolická choroba, obezita, zvýšený cholesterol a tuky...

Nápoj nebeskej víly (888) je určený hlavne pre ženy, ktoré potrebujú doplniť svoj jin, teda akýsi pomyselný olej v motore, pretože yucca posilňuje hlavne nedostatočný jin YIN XU a harmonizuje hormonálnu oblasť, vhodný je preto pri klimaktériu, poruchách menštruácie, neplodnosti, cukrovke, poruchách štítnej žľazy...

Nápoj stříbrného větru (844) je určený pre každého, kto je napadnutý akútnym škodlivým horúcim vetrom FENG RE XIE QI, ktorý spolu s horkým toxínom RE DU spôsobuje akútne virózy, nachldnutia, angíny, zápaly stredného ucha, zápaly spojiviek, nádchu, bolesti v hrdle, ale rovnako sa často prejavuje ako akútna alebo chronická alergia, či už v podobe peľovej nádchy, kýchaním, kašľom, pískaním na hrudi, astmy, alergických zápalov spojiviek...

Nápoj z pravého ženšenu (822) je určený pre každého, kto potrebuje doplniť nedostatočnú primárnu(vrodenú) esenciu a energiu ľadvín SHEN YUAN QI XU a harmonizovať stagnujúce čchi pečene GAN QI ZHI, vzostup pečeňového jang GAN YANG SHI a utíšiť pečeňový vietor GAN FENG, pretože ženšen spolu s kotvičníkom toto všetko má „v popise práce". Vhodný je pri impotencii, zníženom libide, hypertenzii, cukrovke, ale aj pre zlepšenie duševného a fyzického výkonu, vrátane športu...

A ako sa užívajú?

Ráno je ideálna kombinácia MUDRca a ženšenu – napr. 3 odmerky MUDRca + 1 odmerka ženšenu, cez deň sa väčšinou (podľa potreby) popíjajú Nápoj piatich hviezd (miesto čiernej kávy, má i ľahko podobnú chuť) alebo Nápoj nebeskej víly, inak Nápoj strieborného vetra sa pije celý deň pri akútnych problémoch (virózy, alergie apod.)

Rozbor bylín v zmesi:

Rozbor bylín v zmesi – Nápoj obsahuje koreň pravého bieleho ženšenu Ren shen. Chuť má sladkú, mierne horkú, povahy vyrovnanej a má vzťah ku dráhe sleziny PI, pľúc FEI, žalúdka WEI, srdca XIN, pečene GAN a ľadvín SHEN. Najväčšou devízou ženšenu je jeho jedinečná schopnosť mocne posilňovať a doplňovať chýbajúcu prenatálnu(vrodenú) energiu čchi ľadvín YUAN QI XI, ktorú dostávame od svojich predkov pri splodení. Tato prvopočiatočná energia YUAN QI nám aj potom určuje kvalitu nášho organizmu a života vôbec – napr. všetky vrodené choroby majú túto energiu oslabenú. Teda nieje orgánu v našom tele, do ktorého by ženšen pozitívnym spôsobom nezasiahol. Posilňuje tiež nedostatočnú energiu čchi sleziny a pľúc PI/FEI QI XU, produkuje nedostatočné telesné tekutiny YIN JE XU (zo zranení energie čchi a jin QI/YIN XU) a utišuje smäd, šo je stav typický napr. pre diabetes, ukľudňuje ducha SHEN a zvyšuje intelekt.

Druhou bylinou v nápoji, ktorú vhodne ženšen doplňuje, je Bai ji li (Tribulus terestris – plod zemného kotvičníku). Je horkej chuti a štipľavej, povahy vyrovnanej a má vzťah hlavne k dráhe pečene GAN, ďalej aj k dráhe pľúc FEI, srdce XIN a ledvin SHEN. Dle TCM jeho účinky spočívajú vo „vyrovnaní pečene a stiahnutí stúpajúceho pečeňového jang GAN YANG SHI", čo sa prejavuje bolesťami hlavy, závraťami, ušnými šelestami (tinnitom), nespavosťou či podrážděnosťou, pretože pečeň GAN má tendenciu sa tzv. prehrievať. Ďalšou funkciou tejto byliny je spriechodnenie stagnujúcej energie čchi pečene GAN QI ZHI, ktorá sa prejavuje príznakmi ako je tlak v pod rebrami, pocit rozpínania na prsiach, pocitom knedle v hrdle, striedaním nálad (stiesnenosti a podráždenosti), častým vzdychaním, u žien poruchami menštruácie apod.,
pretože pečeň GAN má, vďaka emóciám, tendenciu k stagnácii pečeňovej energie čchi GAN QI ZHI. Rovnako veľmi posilňuje a vyjasňuje zrak, pretože „pečeň GAN vyživuje oči" a v neposlednej rade aj „vypudzuje pečeňový vietor GAN FENG a utišuje svrbenie" pri ekzémoch a kožných vyrážkach, pretože pečeň GAN generuje tzv. vietor FENG, ktorý zapríčiňuje oi. aj svrbenie pri kožných chorobách.

Dávkovanie - Doporučená denná dávka je 2 gramy, tj. 2 odmerky 1 × denne, najlepšie ako prvý nápoj dňa (je možné užívať miesto raňajok), kedy je možné tieto 2 odmerky pridať do Nápoja čínskych MUDRcov a spolu rozmiešať a vypiť. Tento nápoj je potom aj chutný, lahodný a povzbudzujúci.

Deti do 12 rokov užívajú polovičnú dávku. Pre urýchlenie účinku ženšenu je možné zvýšiť dávkovanie a tento nápoj piť častejšie a to 2–3 × denne. Je možné užívať bez obmedzenia doby.

V prípade súčasného užívania s bylinnými tabletami je možné použiť i tento spôsob: všetky tablety, ktoré sa odporúčajú počas dňa užívať (napr. 3 × 2 tbl denne od 2 rôznych produktov = 12 tabliet ceľkom), rozpustíme všetky naraz a dokopy v tomto rannom Nápoji z pravého ženšenu a Nápoja čínských MUDRcov a precízne rozmiešame tak, aby sme všetko vypili a dole nezostal žiadny „lógr". Môžeme do neho pridať aj trochu nepasterizovaného kravského či iného mlieka.

Príprava - Koncentrovaný prášok sa preleje cca 2 dcl horúcej vody a teplý sa popíja.

Upozornenie: Špecifická hmotnosť tohto nápoja (1 kg peria nie je objemom 1 kg železa) kolíše. Preto sa zdá balenie naplnené niekedy do polovice(cca 80 odmeriek), inokedy je zasa až po okraj (110 odmeriek), ale vždy je tam presne 100 g!

Každá šarža je testovaná v akreditovanom laboratóriu Phytax Laboratory ve švajčiarskom Schlierene a to na identifikáciu bylín, ďalej na ťažké kovy (ortuť, kadmium, olovo, arzén a meď), baktérie (E.coli, Salmonely, celkový počet baktérií), pliesne, kvasinky a aflatoxíny.

Všetky bylinné prípravky našej firmy TCM Herbs majú ako jediné v SR každú šaržu bylín naviac testovanú okrem iného aj na 460 druhov pesticídov (4 skupiny),pretože pesticídy sa dnes stávajú celosvetovým problémom, zvlášť u produktov z tzv. Tretieho sveta. Často sa stáva, že zákazníci v domnienke, že užívajú bylinné preparáty, sú naopak "zanášaní" ďalšími nežiadúcimi "chemikáliami". Všetky dokumenty o vyšetrení nájdete v článku Bezpečnost a kvalita produktů TCM Herbs – viď. príklad takého laboratórneho vyšetrenia na identifikáciu bylín, na ťažké kovy, baktérie, plesne a pesticídy.

Z vyššie spomenutého vyplýva, že bylinné tablety a nápoje TCM Herbs patria z hľadiska kvantity (koncentrácie bylín v zmesi je 5 x vyššia, tzn. že 1 g bylinných tabliet zodpovedá 5 g surových bylín) a kvality (celkom bezprecedentné testovanie a to každej šarže) k tomu najlepšiemu, čo si dnes môžeme v oblasti čínskej medicíny a prírodní medicíny vôbec, predstaviť a dopriať!

Nepoužívať (podľa tradičnej čínskej medicíny) v prípade – akútnych infekčných ochorení s horúčkou (napr.. bakteriálna angína či bakteriálny zápal pľúc apod.) a v tehotenstve, inak pravý ženšen je mimoriadne bezpečný a to či sám alebo i v kombinácii s inými chemickými liekmi.

Balenie - 100 g (obsah bylín v max. možnej koncentrácii 1 : 5, čo v našom prípade zodpovedá 500 g surových bylín).

 

 

Dodatočné parametre

Kategória: Podpora zdravia
Byliny: Ženšen

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: