ZRUŽOVENIE SEDMIKRÁSKY - Dang gui shao yao wan - TCM Herbs

Kód: TCH065
Značka: TCM Herbs
€17,89

Zvoľte variant

Tradičná čínska medicína.

Čínska bylinná zmes. 100 tabliet

Detailné informácie

Objem: 30 g
Na sklade | TCH065
€17,89

Podrobný popis

Odborná literatúra o Tradičnej čínskej medicíne uvádza:

Vyživuje krv pečene GAN XUE XU
Posilňuje slezinu PI QI XU
Vysušuje vlhkosť SHI
Rozptyľuje stagnáciu pečene čchi GAN QI ZHI
Rozprúďuje blokádu krvi pečene GAN YU XUE a dráh LUO
Odstraňuje napätie a utišuje bolesť

Odborná literatúra o Tradičnej čínskej medicíne uvádza:

Gynekologické problémy:

Krvácanie maternice medzi cyklom (Metrorrhagia)
Bolesti hlavy okolo menzesu (Perimenštruálne migrény)
Endometrióza (Endometriosis)
Polycystické vaječníky (PCO syndróm)
Opakované samovoľné potraty (Spont. Abortus)
Kŕče v tehotenstve (Preeklampsia)
Poporôdné depresie (vrátane laktačnej psychózy)
Prechodové potiaže (Klimaktérium)
Materničné polypy (Myoma uteri)
Zdureniny v prsiach (Cystické fibromastopatie)
Neplodnosť(Sterilita)
Vaginálne výtoky (Fluor vaginalis)

Tráviace problémy:

Celiakia (Alergia na lepok)
Zápal žalúdka dlhodobý (Gastritis chronica)
Vredová choroba žalúdka a dvanástorníka (Ulcus peptic et duodeni)
Zápal žlčníku (Cholecystitits)
Cirhóza pečenes vodnateľnosťou (Cirrhosis et ascites)

Cievne problémy:

Nízky tlak (Hypotenzia)
Kŕčové žily (Varixy)
Zlatá žila (Hemoroid)

Kožní problémy:

Akné (Acne vulgaris)
Ekzém (Eczema atopica)
Lupienka (Psoriasis)
Žihľavka (Urticaria)
Ľahké omrzliny (Congelatio)

Ostatné problémy:

Chudokrvnosť (Anémia)
Opuchy viečok ráno, hlavne u žien
Dna (Urikémia)
Zväčšená prostata (Benígne hyperplazie prostaty)
Močové kamene (Urolithiasis)
Zápal močového mechúra (Cystitis)
Zápal spojiviek (Conjuctivitis)

Srdcovo cievne ochorenia s kongesciou (Angina pectoris, Burgerova choroba...)

Mozgová porážka z krvných zrazenín – napr. pri antikoncepcii (Ictus tromboticus)
Meniérova choroba (Morbus Menieri)
Stav po otrase mozgu (Postkontuzný syndróm)
Alergická nádcha (Rhinitis allergica)
Starecká demencia (Alzheimerova choroba)

Popis podľa tradičnej čínskej medicíny - Ide o modifikáciu originálnej tradičnej čínskej bylinnej zmesi DANG GUI SHAO YAO WAN, upravenú na dnešné pomery. Súčasná doba sa odohráva v znamení disharmónie, čiže nerovnováhy a to vo všetkých smeroch. Každý z nás si (a niekedy i sa) hľadáme a bojujeme o svoje miesto na slnku a snažíme sa o vyváženosť a rovnováhu, a to ako telesnú, tak aj duševnú. V dôsledku mnohých vonkajších faktorov (stresu, nesprávnej životosprávy, záľahy práce, nedostatku spánku...) miznú „vnútorné sily", ktoré zdarne dorovnávajú filigrantské jazýčky našich energetických váh. K týmto, v žiadnom prípade temným! vnútorným silám patrí bez sporu energia čchi sleziny PI QI a krv pečene GAN XUE.

Tieto dva faktory sú potom podľa TCM aj základom správneho fungovania nášho organizmu. Podľa starej TCM zásady platí, že „energia čchi QI je matkou krvi XUE a krv XUE zasa riadi energiu čchi QI", z čoho vyplýva, že jedno s druhým je úzko prepojené, podobne asi ako matka s dieťaťom. Jedno nabíja druhého, ale niekedy tiež aj „vybíja" (veď, mamičky na materskej „dovolenke" by mohli rozprávať...). Krv pečene GAN XUE má teda vplyv aj na funkciu sleziny PI QI (jak sa hovorí v klasickom českom filmu: má to vplyv na funkciu - nie však agronóma). Slezina PI totiž posiela „čistú energiu" YANG hore (do dráh srdca XIN a pľúc FEI) a naopak „kalnú energiu", teda vlhkosť SHI zasa smeruje nadol (do dráh hrubého čreva DA CHANG, tenkého čreva XIAO CHANG a močového mechúra KANG PUANG). Preto je tiež funkcia sleziny PI viac ako nesmierne dôležitá! Pokiaľ je však oslabená krv pečene GAN XUE XU, dochádza k nerovnováhe, a teda aj k chorobe.

Nedostatok krvi pečene GAN XUE XU spôsobuje následne aj nedostatočnosť čchi sleziny PI QI XU, ktorá potom neodvádza dostatočne vlhko SHI, energia čchi pečene stagnuje GAN QI ZHI, tak isto aj krv pečene GAN YU XUE. Tento stav je možné predstaviť ako „málo vody v potoku" (nedostatočnosť krvi pečene GAN XUE XU), ktorá už nemá silu ďalej tiecť (nedostatočnosť energie čchi sleziny PI QI XU), postupne sa hromadia ďalšie naplaveniny (vlhko SHI), ktoré blokujú prietok vody (stagnácia energie čchi pečene GAN QI ZHI a blokáda krvi pečene z nedostatku krvi GAN YU XUE). Tomuto stavu zodpovedajú potom aj príznaky s tým spojené - nepretržité, trvalé, ale veľmi mierne, ľahko kŕčovité bolesti brucha, akýsi stav dyskomfortu v oblasti brucha, ktorý poznajú všetci ktorí trpia na modernú chorobu zvanú celiakia. Jedlá, prinášajúce tzv. vlhko SHI do organizmu, čo sú práve všetky obilniny, spôsobujú zhoršenie tohto už aj tak „rozhodeného stavu v strednom ohnisku" a väčšinou ženy sa potom cítia po lepku ako v 1. trimestri tehotenstva...Ďalej sa môžu objavovať mierne opuchy, zvlášť na dolných končatinách.

Stagnácia vlhka SHI sa projavuje aj ako alergická nádcha, opuchy okolo očí ráno, opuchy dolných končatín okolo členkov, únava, studené končatiny, zimomrivosť, gynekologické výtoky, závrate, nevoľnosť, pocit ťažoby v hlave, močové problémy, pocit plnosti na hrudi a okolo žalúdka, srdeční problémy, nadmerné potenie v podbrušku, zápcha, vaječníkové cysty, neplodnosť, zlá poloha plodu v tehotenstve, opuchy v tehotenstve, bolestivá menštruácia, nepravidelná menštruácia, hydrokéla u mužov. Tieto príznaky pochádzajú súčasne ako zo stavu nedostatku XU, tak zo stavu nadbytku SHI. Na jednej strane je nedostatok krvi pečene GAN XUE XU a nedostatok slezinnej energie čchi PI QI XU, na strane druhej je nadbytok, teda blokáda krvi pečene GAN YU XUE a stagnácia vlhka SHI. Táto zložitá situácia sa potom rieši najprv vyživením nedostatočnej krvi pečene GAN XUE XU a spriechodnením stagnujúcej pečeňovej energie čchi GAN QI ZHI, posilnením nedostatočnej energie čchi sleziny PI QI XU, rozprúdením stagnujúcej krvi YU XUE a vysušením vlhkosti SHI. Výhodou tejto bylinnej zmesi teda je, že súčasne „riadne zvlhčuje" (vyživuje krv XUE), na strane druhej zasa „riadne vysušuje" (odvádza vlhkosť SHI), teda dokonale harmonizuje!

Porovnanie harmonizačných bylinných zmesí

ako je Volnosťslobodného pútnika (kód 061), Ukľudnenie rozbúrenej hladiny (kód 062) a Súznenie kúzelnej premeny (kód 063) s bylinnou zmesou Zružovenie sedmikrásky (kód 065), tak všetky majú jedno spoločné – nedostatočnosť krvi pečene GAN XUE XU, nedostatočnosť energie čchi sleziny PI QI XU, stagnáciu energie čchi pečene GAN QI ZHI a stagnáciu vlhka SHI. Všetky 4 zmesi môžeme použiť v prípade bolestí brucha, ktoré sú čiastočne spojené aj s gynekologickými problémami a s nerovnováhou medzi energiou čchi QI a krvi XUE, a tak isto aj nerovnováhou medzi pečeňou GAN a slezinou PI.

Avšak rozdiely tu nájdeme:

Volnosť slobodného pútnika (kód 061) sa používa v prípade stagnácie energie čchi GAN QI ZHI, nedostatku krvi pečene GAN XUE XU, nedostatku energie čchi PI QI XU a stagnáciu vlhkosti SHI, čo sa prejavuje akýmsi psychickým a fyzickým stiahnutím a únavou.

Ukľudnenie rozbúrenej hladiny (kód 062) je podobný ako predchádzajúci, iba sa naviac ešte objavujú príznaky vnútornej horúčosti RE, ktoré sa prejavuje vnútornou podráždenosťou a nekľudom.

Súznenie kúzelnej premeny (kód 063) sa používa v prípade dominujúcej stagnácie energie čchi GAN QI ZHI, ktorá sa prejavuje silnými kolikovitými bolesťami brucha.

Zružovenie sedmikrásky (kód 065) sa používa pri nedostatočnosti krvi pečene GAN XUE a stagnácii vlhkosti SHI. Najčastejšie sa prejavuje mierne, ale zato trvalé bolesti brucha, sprevádzané opuchmi (okolo očí, podbrúšku, dolných končatín) alebo inými príznakmi zo zadržovania vlhkosti SHI (alergická nádcha, celiakia...).

Táto zmes je určená najmä pre ženy a neexistuje snáď v dnešnej dobe žena, ktorá by ju niekedy nepotrebovala!

Rozbor bylín v zmesi:

Rozbor bylín v zmesi podľa tradičnej čínskej medicíny - Cisárskou bylinou v zmesi je Bai shao, ktorá je tu v pomerne vysokej dávke, je kyslá, horká a ľahko ochladzujúca, má vzťah k pečeni GAN a ku slezine PI. Mocne vyživuje krv XUE XU, mocne spriechodňuje stagnujúcu pečeňovú čchi GAN QI ZHI, zmierňuje brušné kŕče a bolesti, rozprúďuje blokádu krvi YU XUE a odvádza vlhkosť SHI. Ministerskými bylinami sú potom Chuan xiong a Ze xie. Chuan xiong rozprúďuje stagnujúcu energiu čchi QI ZHI a blokádu krvi YU XUE. Ze xie, ktorý je sladký, mdlý, ochladzujúci a má vzťah k pečeni SHEN a močovému mechúru PANG KUANG a ktorý vysušuje vlhkosť SHI tým, že odvádza vodu SHUI. Oydve tieto ministerské byliny potom spoločne podporujú účinok cisárskej byliny pri jej uvoľňovaní zablokovaných dráh JING a LUO.

Pomocnou bylinou je Dang gui, ktorý je pálivý, sladký a zahrievajúci. Vyživuje nedostatočnú krv XUE XU, rozprúďuje stagnáciu krvi YU XUE a pomáha tiež cisárskej byline (spolu s Chuan xiongom) pri harmonizácii pečene GAN QI ZHI a blokáde krvi YU XUE. Ďalší asistenti sú Fu ling a Bai zhu, ktorí posilňujú nedostatočnú energiu čchi QI XU a vysušujú vlhkosť SHI. Kombinácia Bai zhu a cisárskej byliny Bai shao sa veľmi často používa pri disharmónii medzi pečeňou GAN a slezinou PI. Je to preto, že posilnením slezinnej energie čchi PI QI sa posilní i pečeňová energie čchi GAN QI, avšak pečeň GAN sa vďaka cisárskej byline Bai shao spriechodní (tzv. „zmäkčí") a neutláčajú tak slezinu PI.

Dávkovánie:

3x denne 4 tablety, deti od 3 rokov 3x denne 2 tablety. všeobecne sa užívajú v Číne byliny tak, že deti do 4 rokov užívajú 1/4 dávky dospelého, tj. 3 x 1 - 2 tbl, deti od 5 do 12 rokov užívajú 1/2 dávky dospelého, tj. 3x2 – 4 tbl a dospelí potom 3 x 4 – 8 tbl denne. Inak v akútnom štádiu problémov a podľa intenzity problémov sa dávka v Číne zvyšuje na 2 - 3 x dennej dávky, po zlepšení problémov sa zase znižuje – všetko je vždy individuálne! V prípade vynechania či zabudnutia jednotlivej dávky je možné užiť nasledujúcu dávku v dvojnásobnom množstve (napr. pri zabudnutí rannej dávky 4 tabliet je možné na poludnie užiť 8 tabliet, rovnako miesto 3x denne 4 tablety je možné užívať ráno a večer 2x6 tabliet apod.). Tablety by sa mali užívať najlepšie 15 minút pred jedlom nebo 30 minút po jedle (neznamená nutne býť najedený!) a to je potom možné niekoľkými spôsobmi:

Jednoducho prehltnutím celých tabliet a zapitím čistou vodou.

Tablety najprv rozdvíme na prášok , zalejeme v pohári 2 dcl horúcou vodou, rozmiešame a teplé vypijeme (podobne ako horkú kávu, ale v tomto prípade aj s „bylinným lógrom"). Tento spôsob je tiež najúčinnejší!
Pre niektoré deti sa osvedčil aj tento spôsob: rozdrvíme tablety na prášok a pridáme do čaju, ktorý osladíme napr. Sladenkou či Sladovitom (jačmenný slad z predajní zdravej výživy) alebo pridáme do polievky alebo iného jedla, aby tak boli väčšinou horké tablety pre ne znesitelnejšie.

V prípade chronických problémov alebo dlhodobého užívania bylinných tabliet je možné použiťaj tento spôsob: všetky tablety, ktoré sa doporučujú počas dňa užívať (napr.. 3x2 tbl denne od 2 rôznych produktov = 12 tabliet celkom), rozpustíme všetky naraz a dokopy v rannom Nápoji čínských MUDRcov - kód 900 a starostlivo rozmiešame tak, aby sme všetko vypili a dole neostal žiadny "lógr". Naviac sa stanú takéto raňajky chutnejšími a lahodnejšími.

Ideálne je tiež všetky bylinné tablety v dennej dávke (obvykle 12 a viac tabliet) rozpustiť v cca 0,5 l horúcej vody a tento vlažný nápoj popíjať (najlepšie z termosky) počas celého dňa ako kávu, v tomto prípade nezávisle na jedle. Pred požitím nápoja je vždy potrebné s termoskou zatrepať!

Balenie: 100 tabliet/30g  (100% prírodné. Pojivová látka je prírodná celulóza max. do 1%)

Vyrobené z koncentrovaných bylín v pomere 1:5. Na 1g bylín bolo pri výrobe použitých 5g sušených bylín.

 

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: