Ako si vyrobiť vlastné pleťové tonikum

Pleťové toniká sú jemné pleťové vody , ktoré pomáhajú vyčistiť a stiahnuť póry, zjemniť nerovnosti pleti a povzbudzujú krvný obeh. Aplikujú sa väčšinou po čistení pleti pomocou vatového tampónu. Môžu sa však použiť aj na rýchle osvieženie pleti v lete, po depilácii, na hydratáciu vlasov.....možnosti sú neobmedzené.

 

Na prípravu potrebujete:

 

Základ - kvetovú vodu

Základ pleťových toník tvoria kvetové vody. Najčastejšie sa používajú ružová a levanduľová. Majú upokojujúci a zjemňujúci účinok už sami o sebe. Sú vhodné na všetky typy pleti aj na citlivú. Kvetové vody sú vedľajším produktom pri výrobe éterických olejov. Okrem ružovej a levanduľovej môžete použiť aj harmančekovú, tea tree, neroli (z pomarančových kvetov), mätovú.... Odporúčame kvetové vody Nobilis Tilia, Hanus a Primavera. Môžete použiť aj kvetové vody Saloos. Tie však obsahujú aj malé množstvo alkoholu 2%, čo zvyšuje ich čistiaci účinok. Pokiaľ však chcete úplne jemné pleťové tonikum alebo máte citlivú pleť, zvoľte radšej klasickú bezalkoholovú kvetovú vodu od spomenutých výrobcov.

 

Éterické oleje

Vyberte si éterické oleje najvyššej kvality (vo farmaceutickej kvalite) od spoľahlivých výrobcov. Bohužial na trhu sú aj nekvalitné chemicky upravované éterické oleje, ktoré majú veľmi ďaleko od tých pravých. Niekedy rozdiel rozozná len skúsený aromaterapeut. Preto zvoľte overeného výrobcu. Na našom truhu sú to éterické oleje Hanus, Nobilis Tilia, Saloos, Primavera. Nobilis Tilia ponúka dokonca éterické oleje v BIO kvalite. Všetky spomínané nájdete v našej ponuke.

 

Recepty na jemné pleťové toniká

 

Normálna až suchá pleť:

Ružová kvetová voda 100 ml (Hanus, Primavera, Nobilis Tilia, Saloos)

Éterické oleje: Santal 1 kvapka, Palmoružový 1 kvapka

 

Normálna až mastná pleť:

Kvetová voda z pomarančových kvetov Neroli 100 ml (Saloos, Primavera)

Éterický olej: Neroli 1 kvapka, Pomaranč 1 kvapka

 

Normálna až citlivá pleť:

Harmančeková kvetová voda 100 ml (Nobilis Tilia)

Éterický olej: Harmanček pravý 1 kvapka

 

Problematická pleť:

Levanduľová kvetová voda 100 ml (Nobilis Tilia, Hanus, Saloos)

Éterický olej: Jalovec 1 kvapka, Levandula 1 kvapka

 

Éterické oleje kvapnite do kvetovej vody a jemne pretrepte. Keďže takéto pleťové tonikum neobsahuje žiadne emulgátory, éterické oleje sa celkom nerozpustia. Nezabudnite preto fľaštičku pretrepať vždy pred použitím.

 

Uvedený počet kvapiek éterických olejov je na 100 ml kvetovej vody. Pokiaľ máte väčšie balenie, počet kvapiek upravte.

 

Pri citlivej pokožke sa odporúča každý kozmetický výrobok najprv odskúšať na vnútornej strane zápästia.

 

spracované podľa: Voňavá lékarna, Valerie Ann Worwood