ROZPLETENIE ZAMOTANÉHO KLBKA - YI GUAN JIAN WAN mod. - TCM Herbs

Kód: TCH068
Náš tip
Neohodnotené
Značka: TCM Herbs
€17,89

Zvoľte variant

Tradičná čínska medicína. Tradičná čínska bylinná zmes.

Detailné informácie

Objem: 100 tabliet / 30 g
Na sklade | TCH068
€17,89

Podrobný popis

ROZPLETENIE ZAMOTANÉHO KLBKA - YI GUAN JIAN WAN mod. - TCM Herbs 

 

Odborná literatúra o Tradičnej čínskej medicíne uvádza:

 

Vyživuje nedostatočný jin pečene a ľadvín GAN/SHEN YIN XU
Rozprúďuje stagnujúcu energiu čchi pečene GAN QI ZHI
Ochladzuje vnútornú horúčosť a oheň z nedostatku RE/HUO XU

 

Odborná literatúra o Tradičnej čínskej medicíne uvádza:

 

Vredová choroba žalúdka a dvanástorníka (Ulcus gastrodudenalis)
Prítomnosť Helicobacteru pylori v žalúdku
Chronický zápal žalúdku (Chron. gastritis)
Gastroezofageálny reflux (GER)
Pálenie záhy (Pyrosis)
Žalúdočná neuróza (Gastroneurosis)
Chronický zápal pečene (Chron. hepatitis)
Stukovatelá či ztvrdnutá pečeň (Steatóza či cirhóza pečene)
Cukrovka (Diabetes mellitus)
Bolesti pečene pri rakovine pečene

 

Vysoký krvný tlak (Primárny esenciálny hypertenzia - tj. bez nájdenia organickej príčiny)
Vysoký krvný tlak v tehotenstve (Hypertenzia gravida)
Postihnutie periférnych nervov pri cukrovke (Diabetická neuropatia)
Bolesti a zápal medzireberných nervov (Interkostálna neuralgia)

 

Syndróm vyhorenia (Burning out syndrom)
Nervové vyčerpanie, pocit márnosti (Depresia)
Nervozita, zvlášť u žien (Neurocirkulačná astenia)
Nespavosť (Insomnia)
Syndróm nekľudných nôh (RLS)

Gynekologické problémy:
Nedostatočná menštruácia (Oligomenorea)
Špinenie medzi cyklamy (Menoragie)
Vynechanie menštruácie (Amenorea)
Bolestivá menštruácia (Dysmenorea)
Tehotenská gestóza (Hypertenzia + Proteinuria + Edémy)

Očné problémy:
Suchosť slizníc - oči, ústa, pošva (Sjoegrenov syndróm)
Šerosleposť (Hemeralopia)
Šedý zákal (Katarakta) - zastrený zrak, plávajúce „bodky" v očiach
Postihnutie ciev očná sietnica pri cukrovke (Diabetická retinopatia)

Ostatné problémy:
Nedostatočnosť krvných doštičiek s krvácavými prejavmy (Trombocytopenická purpura)
Chronický zápal varlat (Chron. orchitis)
Trieslový alebo brušný pruh (Hernia inguinalis/umbilicus)
Nedostatočnosť nadľadvín (Addisonova choroba)
Autoimúnny zápal štítnej žľazy (Hashimotova thyreoiditis)
Kožné „metličky", najmä u žien, červené a modré (Mikrovarixy)

Padanie vlasov (Alopecia)

Odborná literatúra o TCM uvádza: Jedná sa o modifikáciu originálnej tradiční čínskej bylinné zmesi YI GUAN JIAN WAN, ktorá je upravená na dnešné pomery. Jej zloženie sa odvíja od slávnej vety Konfúcia: Moja cesta obsahuje jeden základ (TAO), ktorý prepája všetko a prestupuje všetkým... Pri bližšom skúmaní tejto bylinnej zmesi a jej názvu potom porozumieme lepšie týmto vzťahom, pretože podľa čínskej medicíny „pečeň obsahuje jinovú esenciu (krv), ktorá sa prejavuje cez ich jangovú funkciu". Tento stav si môžeme predstaviť asi ako nedostatok oleja v motore (nedostatočnosť jinu pečene a ľadvín GAN/SHEN YIN XU), ktorý sa po čase prehrieva (horúčosť alebo oheň z nedostatku RE/HUO XU). Toto prehrievanie vedie k ďalšiemu spalovaniu a vysušovaniu už tak nedostatočného oleja, čím dochádza k postupnému zadieraniu motora(stagnujúca pečeňová energia čchi GAN QI ZHI).

 

Alebo si môžeme tiež tento stav predstaviť ako napr. málo vody v potoku (nedostatočnosť jin YIN XU), ktorá sa vďaka nedostatku prúdu vody zastaví (stagnujúca čchi pečene GAN QI ZHI) a po čase táto blokáda doslova zotlie (premení na horúčosť RE XU). Liečba podľa čínskej medicíny potom spočíva (primárne) v doplnení vody, čím sa celkom prirodzene a automaticky rozprúdi (sekundárne) stagnujúce tlenie, obnoví sa cirkulácia a ochladí horúčosť. To je vskutku geniálne zostavená bylinná zmes, lebo ovplyvňuje niekoľko kategórií chorôb súčasne, ktoré by inak vyliečiť bolo značne problematické, ba temer nemožné.

 Najčastejšou príčinou všeobecného nedostatku jin YIN XU je prepracovávanie, a to v zmysle dlhej pracovnej doby bez zodpovedajúceho odpočinku, skoré odchody z domova s neskorými návratmi, to všetko po dlhé roky. Tento druh prepracovania (niekedy dochádza dokonca až k tzv. syndrómu vyhorenia - „burning out syndrom") je obzvlášť škodlivý, pretože vždy zahŕňa ďalšie dve príčiny problémov, ktoré s prepracovaním idú ruka v ruke, a síce emočný stres s nepravidelnou stravou. Hlavne emócie, ktoré vyvolávajú vzostup energie čchi QI (a tým napomáhajú vzniku horúčosti z nedostatku RE/HUO XU), ako sú hnev, frustrácia, rozhorčenie, pocity viny, stud, strach a obavy. Jin je tu akýsi „koreň", ktorý má energiu čchi „ukotviť". Pokiaľ je tento koreň oslabený, energia čchi začína stúpať do hrudi, hrdla a hlavy (napr. návaly horúčosti v tvári) a znekľudňuje ducha. Potom hovoríme, že „ide mi TO na nervy" (nervozita, nervové vyčerpanie) či „vrazilo sa mi TO do nôh" (syndróm nekľudných nôh, diabetická neuropatia) alebo „do hlavy" (depresia, nespavosť).

Nedostatok jin pečene s horúčosťou GAN YIN XU sa prejavuje príznakmi ako napr. závrate, necitlivosť či mravčenie v končatinách, nespavosť, zastrený zrak, plávajúce „bodky" v očiach, suché oči, červené oči, zhoršené videnie za šera, slabá menštruácia alebo vynechávanie menštruácie alebo naopak veľmi silná menštruácia pri závažnej vnútornej horúčosti, šedobledá matná pleť bez lesku, ale so začervenalými tvárami v oblasti lícnych kostí, veľmi suché vlasy a koža, depresie, nočné potenie, svalová slabosť, kŕče, zvráskavené a krehké nechty, ktoré sú veľmi suché.

Stagnujúca energia čchi v pečeni GAN QI ZHI sa prejavuje príznakmi ako napr. bolesti v pod rebrami, na hrudi a v nadbrúšku okolo žalúdku, pocit roztiahnutého brucha, horko v ústach, pálení záhy, kyslosť v ústach, grganie, pocit tzv. vlčieho hladu, bolestivá menštruácia, podráždenosť a vnútorná nervozita.

Horko či oheň z nedostatočnosti RE/HUO XU sa prejavuje príznakmi ako napr. pocitom horúčosti v tvári, návalmi horúčosti v tvári, sucho v ústach s potrebou piť po malých dúškoch, sucho v ústach a v krku v noci, vnútorný pocit horúčosti, suchšia stolica, malé množstvo tmavej moči.

Nedostatok jin ľadvín s horúčosťou SHEN YIN XU + RE XU sa prejavuje príznakmi ako napr.. šumenie či pískanie v ušiach, zhoršení sluchu, zlá pamäť, bolesti v bedrách, bolesti v kostiach, únava, malátnosť, obavy, neplodnosť, predčasná ejakulácia, nočné polúcie so snami, nadmerné menštruačné krvácanie.

Ako je vidno z predchádzajúceho, príznakov je veľa, ale samozrejme to neznamená, že všetky tieto musí náš pacient nutne mať (to by tiež nikto nevydržal...), aby spĺňal podmienky k užívaniu tejto zmesi. Stačí, keď si uvedomíme, že táto bylinná zmes lieči tým, že primárne vyživuje nedostatočný jin pečene GAN YIN XU, čím pomáha aj nedostatočnému jin ľadvín SHEN YIN XU a sekundárne rozprúďuje stagnujúcu pečeňovú energiu čchi GAN QI ZHI a ochladzuje horúčosť alebo oheň z nedostatku RE/HUO XU.

Takými typickými chorobami dnešnej doby, ktoré sa môžu touto bylinou zmesou liečiť, sú napr. vredová choroba žalúdka a dvanástorníka s Helicobacterom žalúdočná neuróza, zápaly žalúdka, hypertenzie (aj v tehotenstve), diabetes, syndróm nekľudných nôh, depresie, syndróm vyhorenia, šedý zákal, šumenie v ušiach, menštruačné problémy (slabé, silné, nepravidelné, špinenia medzi cyklom, bolestivé, nedostavujúce sa), vysychanie slizníc (Sjoegrenov syndróm), roztrúsená skleróza či tehotenská gestóza.

Vleklé stavy strachu, ako napríklad vidíme u chronických úzkostí, vyvolávajú vzostup energie čchi QI NI a prerušujú prepojenie medzi spodnou a hornou časťou tela a medzi ľadvinami a srdcom - v takom prípade k tejto zmesi môžeme pridať bylinnú zmes Elixír nebeského cisára.

V prípade klimakterických návalov môžeme pridať bylinnú zmes Sviežosť podvečernej pagody.

V prípade zvýšeného krvného tlaku môžeme pridať bylinnú zmes Uvolnenie napätej tetivy.

V prípad cukrovky môžeme pridať bylinnú zmes Sladké plody z Yunnanu.

V prípade šedého zákalu či iných očných problémov môžeme pridať bylinnú zmes Lesk nefritového šperku.

Rozbor bylín v zmesi podľa tradičnej čínskej medicíny: Táto bylinná zmes sa používa na stav nedostatočnosti jin pečene a ľadvín GAN/SHEN YIN XU, spolu so stagnáciou energie čchi v pečeni GAN QI ZHI. Ak je pri prázdnote jinu pečene a ľadvín GAN/SHEN YIN XU stiesnená energia čchi pečene GAN QI ZHI, ktorá generuje horko či oheň z nedostatku RE/HUO XU, tak ju nemožno iba spriechodňovať, pretože tieto byliny sú obvykle teplé a vysúšajúce. Preto sú v tejto zmesi obsiahnuté byliny ako Gou qi zi, Mai men dong a Bei sha shen, ktoré vyživujú nedostatočný yin YIN XU a krv XUE XU. Gou qi zi okrem toho, že dopĺňa esenciu ľadvín SHENG JING XU a jin a krv pečene GAN YIN/XUE XU naviac posilňuje aj zrak.

Mai men dong a Bei sha shen okrem všeobecného vyživovania jin v ľadvinách SHEN YIN XU vyživujú aj jin žalúdka a pľúc WEI/FEI YIN XU a zvlažujú sucho ZAO. Dang gui vyživuje a harmonizuje krv XUE XU a všetky byliny dokopy potom spolu doplňujú jin pečene a ľadvín GAN/SHEN YIN XU. Zhi mu je pridaný naviac do tejto zmesi, pretože jeho horko sladká chuť a chladná zvlhčujúca povaha vedie k tomu, že jeho kombinácia sladkej chuti a chladnej povahy rozhojňuje nedostatočný yin YIN XU a zvlažuje sucho ZAO, ďalšia jeho kombinácia horkej chuti a chladnej povahy potom zasa ochladzuje horúčosť RE a oheň HUO. Chuan lian zi pomáha tým, že spriechodňuje zablokovanú pečeňovú energiu čchi GAN QI ZHI a upravuje jej tok.

Dávkovanie - 3x denne 4 tablety, deti od 3 let 3x denne 2 tablety. Obecne sa užívajú v Číne byliny tak, že deti do 4 rokov užívajú 1/4 dávky dospelého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, deti od 5 do 12 rokov užívajú 1/2 dávky dospelého, tj. 3x2 – 4 tbl. a dospelí potom 3 x 4 – 8 tbl denne.

Inak v akútnom štádiu problémov a podľa intenzity problémov sa dávka v Číne zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení problémov sa zase znižuje – všetko je vždy individuálne!

V prípade vynechania či zabudnutia jednotlivej dávky je možné užiť nasledujúcu dávku v dvojnásobnom množstve (napr. pri zabudnutí rannej dávky 4 tabliet je možné na poludnie užiť 8 tabliet, rovnako aj miesto 3x denne 4 tablety je možné užiť ráno a večer 2x6 tabliet apod.).

Tablety by sa mali užívať najlepšie 15 minút pred jedlom alebo 30 minút po jedle (neznamená nutne byť najedený!) a to je potom možné niekoľkými spôsobmi:

Jednoducho zhltnutím celých tabliet a zapitím čistou vodou.

Tablety najprv rozdrvíme na prášok (napr. v hmoždiari), zalejeme v pohári 2 dcl horúcej vody, rozmiešame a teplé vypijeme (podobne ako horúcu kávu, ale v tomto prípade aj s „bylinným lógrom"). Tento spôsob je tiež najúčinnejší!

Pre niektoré deti sa osvedčil aj tento spôsob: rozdrvíme tablety na prášok a pridáme do čaju, ktorý osladíme napr. Sladenkou či Sladovitom (jačmenný slad z predajní zdravej výživy) alebo pridáme do polievky či iného jedla, aby tak boli väčšinou horké tablety pre ne príjemnejšie.

V prípade chronických problémov či dlhodobého užívania bylinných tabliet je možné použiť aj tento spôsob: všetky tablety, ktoré sa odporúčajú počas dňa užívať (napr. 3x2 tbl denne z 2 rôznych produktov = 12 tabliet celkom), rozpustíme všetky naraz a dokopy v rannom Nápoji čínských MUDRců - kód 900 a poctivo rozmiešame tak, aby sme vše vypili a dole neostal žiadny "lógr". Naviac tieto ranné raňajky sa stanú aj chutnejšie a lahodnejšie.

Ideálne je tiež všetky bylinné tablety v dennej dávke (obvykle 12 a viac tabliet) rozpustiť v cca 0,5 l horúcej vody a tento vlažný nápoj popíjať (najlepšie z termosky) počas celého dňa ako kávu, v tomto prípade nezávisle na jedle. Pred požitím nápoja je vždy nutné s termoskou zatrepať!

Upozornenie: Neužívať v prípade bolesti zo stagnujúceho vlhka SHI alebo hlienu TAN. Takisto sa nepoužíva v akútnom štádiu chorôb s horúčkou a infekciách.

Nie je vhodné pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

Obsah: 100 tabliet / 30 g (obsah bylín v tabletkách je v maximálnej možnej koncentrácii 1:5) Pojivo je prírodná celulóza max. do 1%.

Čínske bylinné zmesi TCM Herbs od výrobcu Medichin:

sú 100% prírodné produkty
neobsahujú žiadny lepok
byliny použité na výrobu sú dôsledne testované v akreditovaných laboratóriách Phytax vo Švajčiarsku
byliny neobsahujú žiadne syntetické látky, antibiotiká, kortikoidy, kyselinu aristolochovú
sú testované na prítomnosť ťažkých kovov (ortuť, kadmium, olovo, arzén, meď), baktérií (E. coli, salmonela, ostatné baktérie), plesní a kvasiniek (aflatoxíny B1, celkové aflatoxíny), pesticídov
čínsky dodávateľ bylín je držiteľom certifikátu GMP (Good manufacture practice)
produkty sú schválené UVZ SR

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: